Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.51/52 (158/159) 2008. gada 17. decembris
            

  Eiropas nauda | Gaidāmais finansējums MVU

Konkurss finanšu starpniekiem izsludināts. Uzņēmējiem vēl jāgaida
RŪTA BIERANDE, portāls LV.LV – speciāli "KV"Šomēnes, 4.decembrī, tika publicēts sen gaidīts paziņojums. Eiropas Investīciju fonds (EIF) izsludināja pirmo konkursu finanšu starpniekiem par tiesībām nākamajā gadā sākt izplatīt finansējumu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem no ES ieguldījumu fondu programmas "Jeremie".Pirmie līgumi - pavasarī

Kā informēja Eiropas Investīciju fonda Reģionālā biznesa attīstības Ziemeļeiropas reģiona vadītājs Greijems Kops (Graham Cope), "plānots, ka pirmos līgumus ar finanšu starpniekiestādēm slēgsim martā vai aprīlī".

Eiropas Investīciju fonda Latvijas biroja pārstāvis Krišjānis Zariņš uzsvēra, ka pašlaik konkurss izsludināts divās - tehnoloģiju pārneses un riska kapitāla - jomās. Pieteikumus no pretendentiem EIF gaidīs līdz 16.janvārim, un to izskatīšanu plānots beigt līdz janvāra beigām. Detalizētāki konkursa nosacījumi publicēti EIF (www.eif.europa.eu/jeremie/), Ekonomikas ministrijas un Latvijas Riska kapitāla asociācijas interneta vietnēs.

Nākotnē finansējums tiks novirzīts vēl divām jomām - eksporta kredītam un aizdevumu finansēšanai. G.Kops bilda, ka konkurss varētu tikt izsludināts jau tuvākajās nedēļās, bet precīzu laiku viņš neminēja. "Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju Latvijā un arī pasaulē, mēs cenšamies fondu ieviešanas procesu paātrināt. Mēs vēlamies fondu naudu darīt pieejamu iespējami agrāk," teica G.Kops. "Kad pirmās investīcijas varēs sasniegt mazos un vidējos uzņēmumus, ir grūti šodien pateikt, bet, ņemot vērā pašreizējo situāciju, saprotam nepieciešamību šo procesu paātrināt."

 

Četriem mērķiem - 73 miljoni eiro

Kaut arī konkurss par investīciju fonda finansējuma pārvaldīšanu īpaši plaši netika sludināts, EIF pārstāvji par to nesatraucas. Viņi esot jau iepriekš runājuši ar visiem iespējamajiem pretendentiem, kopumā ap 30, kas varētu konkursā piedalīties. Sagatavošanās periods bijis rūpīgs, tādēļ ļoti regulāra interese par EIF naudas pārvaldīšanu esot kādām 10 kompānijām, tomēr viņi gribot piesaistīt arī kādu ārvalstu pārvaldītāju.

Kopējais riska kapitālam un tehnoloģiju pārneses investīcijām paredzētais finansējums, ko ieguldīs investīciju fondos, ir 73 miljoni eiro:

1. sēklas jeb sagatavošanas kapitāla fondā - 6,3 miljoni eiro;

2. sākuma kapitāla fondā - 16,2 miljoni eiro;

3. līdzinvestīciju fondā - 8,1 miljons eiro;

4. riska kapitāla fondā - 42,4 miljoni eiro.

No sagatavošanas kapitāla fonda paredzēts atbalstīt tos uzņēmējus, kuri vēl savu darbību nav sākuši, bet vēlas to darīt. Finansējums paredzēts sākotnējai idejas dzīvotspējas un īstenošanas virzienu izpētei, sagaidāmās darbības izvērtējumam un tālākai attīstībai.

Sākuma kapitāla fonds izsniegs naudu pavisam jauniem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuri vēlas uzsākt savas produkcijas ražošanu vai tirdzniecību, bet nav to iepriekš darījuši.

Līdzinvestīciju fonds veiks ieguldījumus kopā ar privātajiem investoriem, kuri, izmantojot savu pieredzi nozarē un uzņēmumu vadībā, sniegs atbalstu un ievērojamu pievienoto vērtību uzņēmuma projekta realizācijai.

Riska kapitāla fonds - lielākais no visiem naudas ziņā - ļaus risināt uzņēmuma pašu kapitāla problēmu. Šīs naudas ieguldījuma mērķis ir paaugstināt eksportu un konkurētspēju. Uz to varēs pretendēt gan tie uzņēmēji, kas vēl negūst peļņu - ražojumu izstrādei un tirdzniecības sākumposmam, gan izaugsmei un darbības paplašināšanai un ražošanas jaudas paaugstināšanai, gan arī papildu apgrozāmā kapitāla nodrošināšanai.

Ieguldījumu fondi tiek veidoti, lai piesaistītu naudas līdzekļus struktūrfondiem un finansētu starpniekiestādes, kuras pieejamos naudas līdzekļus tālāk novirzīs mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. "Jeremie" investīciju fondus izmanto daudzās ES valstīs, tāpat arī EIF finanšu pārvaldības pakalpojumus, ko fonds sniedz Rumānijā, Bulgārijā, Spānijā, Francijā, Itālijā, arī Lietuvā un Latvijā.

Latvijā EIF sadarbojas ar Latvijas Garantiju aģentūru, kurai trīs gadu laikā jāpārņem EIF naudas pārvaldība. G.Kops izteica ciešu pārliecību, ka tā arī notiks.

Kopējā ES struktūrfondu nauda investīciju fondu vajadzībām visām četrām jomām ir 183 miljoni latu.

 

 


 
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas