Izvērstā meklēšana
LV.LV sākumlapa
     Par izdevēju Kontakti Grāmatas Arhīva sākumlapa
Iepriekšējais numurs
Visi raksti
    Aktuāli
    Biznesa kāpnes
    Likumu ABC
    Finanšu plūsma
    Inovācijas lietas
    Eiropas nauda
    Seko līdzi
    Jautājums. Atbilde
    Ziņas īsumā
    Biznesa vide
    Uzņēmuma vadība
    Praktiski padomi
    Nodokļi
    Reklāma
Ideju banka
Arhīvs
Žurnālā
Nr.49 (55) 2006. gada 20. decembris
            

Atklāts Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs

 

Ir pabeigts līdz šim vērienīgākais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) projekts, kura īstenošanā ieguldīti vairāk nekā divi miljoni eiro: 12.decembrī tika atklāts Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs Rīgā, Pulka ielā 3.

Atklāšanas ceremonijā piedalījās RTU vadība, Izglītības un zinātnes ministrijas, Ekonomikas ministrijas (EM), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pārstāvji, kā arī sadarbības partneri - zinātnieki no vairākām Vācijas augstskolām.

Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra ēka tika uzbūvēta 19.gadsimta vidū cara armijas kazarmu vajadzībām, bet padomju okupācijas gados kalpojusi arī kā armijas novietne. Šā gada laikā Eiropas Savienības (ES) programmas PHARE 2003 projekta "Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs" ietvaros ēka tika renovēta. Darbu izmaksas 2 miljonu 140 tūkstošu eiro apjomā sedza PHARE 2003 (70%), Latvijas valsts (20%) un RTU, RSU, nodibinājums "Latvijas Tehnoloģiskais parks" un Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments (10%).

Saskaņā ar Rīgas Tehniskās universitātes Informācijas centra informāciju, pēc tam, kad tiks sagādātas visas nepieciešamās iekārtas, pētnieki centrā veiks biomateriālu un medicīnisko implantu izstrādi un importēto implantu pārbaudes atbilstoši standartam ISO 10993. Pētnieku sadarbību ar uzņēmumiem sekmēs centra telpās izvietotais augsto tehnoloģiju uzņēmumu biznesa inkubators.

Patlaban Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētnieku rīcībā jau ir vairākas unikālas iekārtas. Vairākas no tām ir iegādātas, īstenojot EM projektu par inovatīvu biomateriālu un perspektīvu keramisko materiālu prototipēšanas centra izveidi, un RTU kopumā tiks piegādātas iekārtas vairāk nekā 330 tūkstošu latu apjomā.

"Centra atklāšana ir liels notikums ne vien materiālzinātnes, ķīmijas tehnoloģijas, medicīnas, mikrobioloģijas, biotehnoloģijas, biomehānikas un fizikas jomu pārstāvjiem, bet visai zinātnei kopumā. Centrs kalpos augsti kvalificēta darbaspēka un akadēmiskā personāla sagatavošanai un zinātņietilpīgu produktu ražošanai, tā darbība būs tiešā veidā vērsta uz cilvēku veselības uzlabošanu," uzsver jaunizveidotā centra direktore Dr.ing. Līga Bērziņa-Cimdiņa.

Biomateriāli ir bioaktīvi materiāli, kas paredzēti bojātu bioloģisku audu aizvietošanai. Pašlaik pasaulē biomateriālus un medicīniskos implantus izstrādā, ražo un izmanto visās attīstītajās pasaules valstīs, un tie ieņem nozīmīgu vietu citu ražojumu starpā. Latvija ir vienīgā valsts Baltijā, kurā zinātnieku vadībā ir izveidota un vairāk nekā 20 gadus attīstīta biomateriālu un biomehānikas skola, izglītība un pētniecība. RTU zinātnieku rīcībā ir biomateriāli, kas ir daudzkārt pārbaudīti ar mikrobioloģijas šūnu testiem, dzīvnieku testiem un klīniskām pārbaudēm. Latvijas zinātnieku izstrādātie implanti jau vairāk nekā 10 gadus tiek implantēti ne vien mūsu valsts, bet arī ārzemju pacientiem, kuru skaits pārsniedzis tūkstoti. Mediķi atzīst, ka implantācijas operācijas, kurās izmantoti RTU izstrādātie un RSU pētnieku pārbaudītie implanti, ir ļoti sekmīgas.

 

"KV" informācija

 

  
Par izdevēju / Kontakti / Grāmatas

© VSIA "Latvijas Vēstnesis" / info@lv.lv
žogspiepūšamās atrakcijas